JAPON YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ
Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, bir dizi ziyaretlerde ve temaslarda bulunmak üzere ilimize geldi. Valilik, Belediye ile Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret eden büyükelçi iki ülke arasındaki dostluğun önemini anlattı. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, büyükelçinin oda ziyaretinde Japon yatırımcıları Sivas´a davet ederek,” İlimizde yeni bir OSB açılacak. Demirağ OSB, içerisinde raylı sistem, lojistik köy olan önemli bir yatırım projesi olacak. 6´ncı bölge teşvikleri de imzalanacak ve yatırımcılar için önemli bir uygulama olacak. Yatırımcı konusunda kendisinden destek istiyoruz. Hızlı tren ile Ankara ve İstanbul´a bağlanacağız. Sivas güvenli bir şehir, Japonya´dan ülkemize gelecek bir yatırım var ise Sivas olarak talibiz” dedi.
Tarih: 22.1.2020 07:00:11/ 269okunma / 0yorum

Uğur YİĞİT

Sivas Valiliğini ziyaret eden Japonya Ankara Büyüleçi Akio Miyajima Vali Salih Ayhan ile bir araya geldi. Vali Salih Ayhan ziyarette iki ülke arasındaki dostluk bağının önemine vurgu yaparak, "Sivas, büyük coğrafyasını kapsayacak şekilde; turizmde, tarımda, sanayide önemli çalışmalar yapıyor. Bunlarla birlikte, Japonya´dan daha çok turisti ve iş insanını Sivas´ta ağırlayacağımıza inanıyorum. Ziyaretiniz için teşekkür ederim" dedi.

Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima ise Selçuklu Devleti´ne başkentlik yapmış ve Cumhuriyet´in temellerinin atıldığı önemli bir şehirde bulunduğunu ifade eden Büyükelçi Miyajima, Sivas ziyaretinden dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Vali Ayhan, ziyaretin anısına Büyükelçi Miyajima´ya çeşitli hediyeler takdim etti. Büyükelçi Miyajima daha sonra Belediye Başkanı Hilmi Bilgin´i ziyaret etti. Ziyarette Başkan Bilgin, büyükelçiye ilimize özgü çeşitli hediyeler takdim etti. Ziyarette iki ülkenin arasından dostluğun önemine vurgu yapıldı.

Büyükelçi Miyajima daha sonra, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken´i  ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Ziyarette Sivas´ın ekonomik, ticari, turistik ve yer altı zenginlikleri hakkında bilgiler veren Eken, “8 bin esnaf, tüccar ve sanayicimiz adına Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima´ya hoş geldiniz diyorum. İş dünyasını önemsediği için odamızı ziyaret etti. “ dedi. S

YATIRIMLARA TALİBİZ

Sivas´ın gerek sanayi gerekse ticaret açısından gelişim gösterdiğini ifade eden Eken, “İlimizde yeni bir OSB açılacak. Demirağ OSB, içerisinde raylı sistem, lojistik köy olan önemli bir yatırım projesi. 6. Bölge teşvikleri de imzalanacak ve yatırımcılar için önemli bir uygulama olacak. Yatırımcı konusunda kendisinden destek istiyoruz. Hızlı tren ile Ankara ve İstanbul´a bağlanacağız. Sivas güvenli bir şehir, Japonya´da ülkemize gelecek bir yatırım var ise Sivas olarak talibiz” diye konuştu.

PİŞMAN OLMAYACAKSINIZ

Sivas hakkında önemli bilgiler veren Eken, “Sivas´ın cazip bir il olduğunu anlattık. Başka yerler değil de Sivas´a Japonya´dan yatırımcı gelmesini istiyoruz. Sivas, madenleri, doğal güzellikleri ve gelişmeye müsait yapısı ile önemli bir şehir ve yatırım yapacak firmalar pişman olmayacaktır” dedi.  

Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima, Selçuklu Devleti´ne başkentlik yapmış ve Cumhuriyet´in temellerinin atıldığı önemli bir şehirde bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu söyleyerek, “Sivas önemli bir şehir. Böylesine bir ile ziyaretten mutluyum. Ayrıca Sivasspor´un elde ettiği başarı da çok önemli ve tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

YHT İLE TURİZM KAPASİTESİ ARTACAKTIR

Japon-Türk ilişkilerinin gelişim gösterdiğine değinen Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima, “Türkiye´de 200 Japon firması faaliyet göstermektedir. Sivas´ın yeni bir sanayi sitesi oluşturacağını biliyorum. Sivas´a gerçekleştirdiğim ilk ziyaret ve araba ile yaklaşık 6 saat sürdü. Hızlı trenin gelmesiyle Sivas´ın turizm kapasitesi artacaktır. Türkiye Asya ticaretinde iyi ticaret yapabilmesi için iyi ortaklıklara ihtiyacı var. Japon-Türk firmaların ortaklıkları iyi gidiyor. Türk firmalar için Japon ortaklıklar iyi olacaktır. Türk ticaretinin gelişmesi için Japonya iyi bir partner olacaktır. İki ülke arasında kurulacak işbirlikleri ticari hayatı canlandıracaktır. Ankara´da elçiliğimizde ekonomi birimimiz var. Japon-Türk ilişkilerini artırmak için İstanbul´da birimimiz var. Ayrıca TOBB ve DEİK ile ticari ilişkilerimizi geliştirmek için işbirliğimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

YATIRIM İÇİN GEREKEN DESTEĞİ VERECEĞİM

Japonya Büyükelçisi Akio Miyajima ise, “Görmek inanmaktır. Pek tabi elimden geleni yapmaya çalışacağım. Japon iş insanlarının buraya gelmeleri yatırım yapmaları konusunda da görüşmeler yapacağım. Tabi Sivas´ın turizm ve doğal güzelliklerinin görülmesi için de gerekli teşviklerde bulunacağım” ifadesini kullandı.

 

 

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: JAPON YATIRIMCILARI BEKLİYORUZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVAS BALI İZMİR´DE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
SİVAS BALI İZMİR´DE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
İzmir´in Buca ilçesinde düzenlenen Yöresel Ürünler pazarında Sivas Balı da sergilendi. 23 Şubat´a kadar sürecek olan etkinlik büyük ilgi görüyor.
HAYALİMİZ EĞİTİMDE BAŞARILI BİR SİVAS
HAYALİMİZ EĞİTİMDE BAŞARILI BİR SİVAS
Okul müdürleri değerlendirme toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan, “Hayalimiz eğitimde başarılı bir Sivas ve güçlü bir gelecek. Her okulun elbette ayrı bir okul iklimi var. Fakat şehrimize bütüncül bir şekilde baktığımızda bir ahenk görmemiz gerekiyor. Bu şehri başarıya ulaştıracak gücün bu insicam olduğunu unutmamalıyız. Okul yönetiminde de bu anlayışı hâkim kılmanız gerekiyor.” dedi.
KADIN KUAFÖRLERE EĞİTİM VERİLDİ
KADIN KUAFÖRLERE EĞİTİM VERİLDİ
Sivas Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları Esnaf Odası tarafından kadın kuaförlere yönelik olarak mesleği eğitim verildi.
İSTANBUL´DA EN ÇOK SİVASLI VAR
İSTANBUL´DA EN ÇOK SİVASLI VAR
Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı nüfus istatistiklerine göre, İstanbul´da yaşayan Sivas nüfusuna kayıtlı 764 bin 896 kişi bulunuyor. Bu rakamla Sivaslılar birinci sırada yer aldı.
ŞÜKÜR KURBANI KESTİLER
ŞÜKÜR KURBANI KESTİLER
Hafik ilçesinde kar yağışı sonrası kapanan tüm köy yollarının ulaşıma açılmasının ardından karla mücadele ekipleri kurban kesti.
İLACA YÜZDE 12 ZAM
İLACA YÜZDE 12 ZAM
İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru 19 Şubat´tan geçerli olmak üzere, yüzde 12´lik zam ile 3,4037 TL´den 3,8155 TL´ye yükseltildi.
YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA EĞİTİMİ BAŞLIYOR
YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA EĞİTİMİ BAŞLIYOR
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 2020 bahar dönemi itibariyle eğitime başladı. Savunma Teknolojileri Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Doktora öğrenci adayları geçtiğimiz hafta içerisinde sınav ve mülakata girdi. Başarılı olan öğrenciler 24 Şubat Pazartesi günü ilk derse başlamış olacak.
PARKLAR, KAR TEMİZLİĞİ ZORLAŞTIRIYOR
PARKLAR, KAR TEMİZLİĞİ ZORLAŞTIRIYOR
Sivas Belediyesi, yoğun kar yağışının ardından caddeler ve mahalle aralarında kar temizliğini sürdürüyor. Ancak yol kenarında park eden araçlar ekiplere zor anlar yaşatıyor.
İRFAN MECLİSİ KAHRAMANLARI AĞIRLADI
İRFAN MECLİSİ KAHRAMANLARI AĞIRLADI
Elazığ ve Malatya depreminde ilk olarak müdahale eden ekipler arasında yer alan Sivas Kızılay, UMKE ve AFAD ekipleri ile İrfan Meclis´inde bir araya gelen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ekiplere teşekkür etti.
YATIRIM BÖLGESİ İÇİN CUMHURBAŞKANIMIZLA GÖRÜŞECEĞİZ
YATIRIM BÖLGESİ İÇİN CUMHURBAŞKANIMIZLA GÖRÜŞECEĞİZ
Ekonomi, Kalkınma ve İstihdam Çalıştayı´na katılan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin burada yaptığı konuşmada, Sivas´ın yatırım bölgesi olması için çalıştıklarını ve konu ile ilgili Cumhurbaşkanı ile görüşüleceğini dile getirdi.
AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLADI
AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLADI
İlimiz genelinde hayvan hastalıkları ve zararlıları ile mücadele programı kapsamında şap ve LSD aşılama kampanyası dün itibariyle başladı.
28 KÖY YOLUNDA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR (VİDEO)
28 KÖY YOLUNDA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR (VİDEO)
Sivas´ta etkili olan kar ulaşımda aksamalara neden oluyor.
58 PROJEYİ 5 YILDA YAPACAĞIZ
58 PROJEYİ 5 YILDA YAPACAĞIZ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, seçim sürecinde vadettiği 58 proje hakkında bilgi vererek, “Geçirdiğimiz 9 aylık süreçte hangi projeyi nereye hangi kaynakla yapacağız, bunu planladık. Açıkladığımız 58 projeyi 5 yıllık süreçte hayata geçireceğiz” dedi.
SOKAK SATICILARINA OPERASYON
SOKAK SATICILARINA OPERASYON
İlimizde, polis ekiplerince sokak satıcılarına yönelik yapılan operasyonlarda 6 şüpheli yakalandı.
İŞÇİNİN HAKLARINI KORUYACAĞIZ
İŞÇİNİN HAKLARINI KORUYACAĞIZ
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, işçi-işveren davalarında yaşanan sorunlara değindi. Eken, “Çalışanımızın haklarını koruyacağız, hakkını yemeyeceğiz. Yiyenler de varsa müsaade etmeyeceğiz ama hâkimlerimizden rica ediyorum. Kararları verirken konunun tam detaylı incelenmesi, esnaf arkadaşlarımızın da hakkının korunması konusunda hassasiyet bekliyoruz” dedi.
SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ GELİŞİYOR (VİDEO)
SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ GELİŞİYOR (VİDEO)
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü laboratuvarları ile Bireysel Sağlık Danışmanlığı Birimi düzenlenen törenle açıldı.
20 PROJE HAZIRLANDI
20 PROJE HAZIRLANDI
Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız 2019 yılı çalışmalarını ve 2020 yılında yapılması planlanan çalışmalardan söz etti. Yıldız, Sivas Valiliği tarafından başlatılan ‘300 Fikir 300 Proje´ kapsamında il müdürlüğü olarak 20 proje hazırladıklarını söyledi.
SABAH NAMAZINDA MAZLUMLARA DUA
SABAH NAMAZINDA MAZLUMLARA DUA
Sivas İl Müftülüğünce düzenlenen Sabah Namazı Buluşması´nda, Müslüman coğrafyasında yaşanan zulmün sona ermesi ve bu olaylarda hayatını kaybedenler için dua edildi.
SORUNLAR MASAYA YATIRILDI
SORUNLAR MASAYA YATIRILDI
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, ilçe müdürlerinin katılımıyla koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.
47 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI (VİDEO)
47 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI (VİDEO)
Sivas´ta kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle 47 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini hakkıyla takdir edemezler: onlardan biri sıhhat, diğeri de boş vakittir.

Hz. Muhammed
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.0824
EURO
6.5654