2023 HEDEFİNE İLERLİYORUZ
Vali Salih Ayhan, 2020 yılı İl Koordinasyon toplantısında, Sivas´ın 2019 yılı yatırımlarını değerlendirdi. Vali Ayhan 2023 vizyonu kapsamında 100 üretim-istihdam kapısı hedefine ilerlediklerini ifade etti.
Tarih: 23.1.2020 07:00:12/ 251okunma / 0yorum

Yüksel MENEKŞE

2020 yılı 1. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi Toplantı Salonu´nda Vali Salih Ayhan koordinesinde gerçekleştirildi. yapılan toplantıda Sivas´ta kamu kurum-kuruluşlarının yaptıkları çalışmalar masaya yatırıldı. İlçe kaymakamları, kurum-kuruluş müdürlerinin ve belediye başkanları toplantıya katıldı. Toplantıda ilk olarak Sivas´ta yapılan ve yapılması planlanan projelere ilişkin kısa film gösterimi gerçekleştirildi. Vali Salih Ayhan yaptığı konuşmada, “2019 yılı çok anlamlı geçti. Sivas´ta güzel işler çıkartıldı. Herkesin bunda emeği var. Çok hareketli ve bereketli bir yılı geride bıraktık. Ortak proje yürütülmesi konusunda çok olumlu mesafeleri kat ettik. Kurumların tek başına büyük projeleri yürütmesi çok zor. Bu nedenle kurumlar arası iş birliği ve koordinasyonun önemi her geçen gün daha da artmaktadır. 2019 yılını kısaca rakamlarla değerlendirmek istiyorum. Sivis ve yatırım izleme raporlarını değerlendirme sonrasında 2019 yılı sonu itibari ile sisteme giriş yapan kurum ve kuruluşlardan 37 kurum ve kuruluşun 2019 yatırım programında yer alan bin 304 adet yatırımın toplam bedeli olan 16,8 milyar TL olup, bunu yaklaşık 7,9´u harcanmıştır. 2019 yılı ödenek toplamı 3 milyar 368 milyon TL´dir. Yılsonu itibari ile ödenek harcaması 2 milyar 942 milyondur. Yani yüzde 90 civarında bir ödeme gerçekleştirmiştir. Ödeneğin yaklaşık 1 milyarı YHT projesine aittir.

Proje bedeli açısından değerlendirmelerde ilk sırayı ulaştırma YHT´den dolayı haberleşme sektörüne aittir. Daha sonra sırasıyla tarım, eğitim, sağlık ve diğer kamu yatırımlarıdır.

2020 yılı ile 2023 yılı hedeflerine bir adım daha yaklaşmış olduk. Sivas için üretim ve istihdam odaklı bir yıl olacağını ifade edebilirim. Sivas´ta tüm sektörleri daha ileriye taşımak için tüm kurumlarımız üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olduğuna inanıyoruz. Sivas kamu yatırımlarından 2002 yılından itibaren oldukça önemli destekler almıştır. Şehrimizin tüm sektörlerinin alt yapı ihtiyacını karşılamıştır. Bundan sonraki hedefimiz bu alt yapı ve kurumsal kapasitemizi kullanarak şehrimize ivme kazandıracak projelere hep birlikte imza atmak olacaktır. 2018 yılının sonunda gerçekleştirdiğimiz Ortak Akılla Yarınlar Çalıştaynın sonuçları ışığında yapmış olduğumuz çalışmaları Dünden Bugüne Bugünden Yarına 1 Yıllık değerlendirme toplantısını kamuoyu ile paylaştık. Ben bilir anlayışı yerine şehrimizde ortak aklı hakim kılmak için üzerimize düşen sorumluluğunun farkındayız.

Bir hedef koyduk, 2023 yılına kadar şehrimizde 100 üretim-istihdam kapısı vizyonumuzu kamuoyu ile paylaştık. Tarımda lokomotif olan şirketimizin iki fabrikasının temellerini attık. Bugün itibari ile 10 yakın tesisimizle ilgili belli bir aşamaya geldik” dedi.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 2023 HEDEFİNE İLERLİYORUZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVAS BALI İZMİR´DE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
SİVAS BALI İZMİR´DE GÖRÜCÜYE ÇIKTI
İzmir´in Buca ilçesinde düzenlenen Yöresel Ürünler pazarında Sivas Balı da sergilendi. 23 Şubat´a kadar sürecek olan etkinlik büyük ilgi görüyor.
HAYALİMİZ EĞİTİMDE BAŞARILI BİR SİVAS
HAYALİMİZ EĞİTİMDE BAŞARILI BİR SİVAS
Okul müdürleri değerlendirme toplantısı, Vali Salih Ayhan başkanlığında yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan, “Hayalimiz eğitimde başarılı bir Sivas ve güçlü bir gelecek. Her okulun elbette ayrı bir okul iklimi var. Fakat şehrimize bütüncül bir şekilde baktığımızda bir ahenk görmemiz gerekiyor. Bu şehri başarıya ulaştıracak gücün bu insicam olduğunu unutmamalıyız. Okul yönetiminde de bu anlayışı hâkim kılmanız gerekiyor.” dedi.
KADIN KUAFÖRLERE EĞİTİM VERİLDİ
KADIN KUAFÖRLERE EĞİTİM VERİLDİ
Sivas Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları Esnaf Odası tarafından kadın kuaförlere yönelik olarak mesleği eğitim verildi.
İSTANBUL´DA EN ÇOK SİVASLI VAR
İSTANBUL´DA EN ÇOK SİVASLI VAR
Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı nüfus istatistiklerine göre, İstanbul´da yaşayan Sivas nüfusuna kayıtlı 764 bin 896 kişi bulunuyor. Bu rakamla Sivaslılar birinci sırada yer aldı.
ŞÜKÜR KURBANI KESTİLER
ŞÜKÜR KURBANI KESTİLER
Hafik ilçesinde kar yağışı sonrası kapanan tüm köy yollarının ulaşıma açılmasının ardından karla mücadele ekipleri kurban kesti.
İLACA YÜZDE 12 ZAM
İLACA YÜZDE 12 ZAM
İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Euro kuru 19 Şubat´tan geçerli olmak üzere, yüzde 12´lik zam ile 3,4037 TL´den 3,8155 TL´ye yükseltildi.
YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA EĞİTİMİ BAŞLIYOR
YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA EĞİTİMİ BAŞLIYOR
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 2020 bahar dönemi itibariyle eğitime başladı. Savunma Teknolojileri Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Doktora öğrenci adayları geçtiğimiz hafta içerisinde sınav ve mülakata girdi. Başarılı olan öğrenciler 24 Şubat Pazartesi günü ilk derse başlamış olacak.
PARKLAR, KAR TEMİZLİĞİ ZORLAŞTIRIYOR
PARKLAR, KAR TEMİZLİĞİ ZORLAŞTIRIYOR
Sivas Belediyesi, yoğun kar yağışının ardından caddeler ve mahalle aralarında kar temizliğini sürdürüyor. Ancak yol kenarında park eden araçlar ekiplere zor anlar yaşatıyor.
İRFAN MECLİSİ KAHRAMANLARI AĞIRLADI
İRFAN MECLİSİ KAHRAMANLARI AĞIRLADI
Elazığ ve Malatya depreminde ilk olarak müdahale eden ekipler arasında yer alan Sivas Kızılay, UMKE ve AFAD ekipleri ile İrfan Meclis´inde bir araya gelen Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ekiplere teşekkür etti.
YATIRIM BÖLGESİ İÇİN CUMHURBAŞKANIMIZLA GÖRÜŞECEĞİZ
YATIRIM BÖLGESİ İÇİN CUMHURBAŞKANIMIZLA GÖRÜŞECEĞİZ
Ekonomi, Kalkınma ve İstihdam Çalıştayı´na katılan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin burada yaptığı konuşmada, Sivas´ın yatırım bölgesi olması için çalıştıklarını ve konu ile ilgili Cumhurbaşkanı ile görüşüleceğini dile getirdi.
AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLADI
AŞILAMA KAMPANYASI BAŞLADI
İlimiz genelinde hayvan hastalıkları ve zararlıları ile mücadele programı kapsamında şap ve LSD aşılama kampanyası dün itibariyle başladı.
28 KÖY YOLUNDA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR (VİDEO)
28 KÖY YOLUNDA ULAŞIM SAĞLANAMIYOR (VİDEO)
Sivas´ta etkili olan kar ulaşımda aksamalara neden oluyor.
58 PROJEYİ 5 YILDA YAPACAĞIZ
58 PROJEYİ 5 YILDA YAPACAĞIZ
Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, seçim sürecinde vadettiği 58 proje hakkında bilgi vererek, “Geçirdiğimiz 9 aylık süreçte hangi projeyi nereye hangi kaynakla yapacağız, bunu planladık. Açıkladığımız 58 projeyi 5 yıllık süreçte hayata geçireceğiz” dedi.
SOKAK SATICILARINA OPERASYON
SOKAK SATICILARINA OPERASYON
İlimizde, polis ekiplerince sokak satıcılarına yönelik yapılan operasyonlarda 6 şüpheli yakalandı.
İŞÇİNİN HAKLARINI KORUYACAĞIZ
İŞÇİNİN HAKLARINI KORUYACAĞIZ
Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, işçi-işveren davalarında yaşanan sorunlara değindi. Eken, “Çalışanımızın haklarını koruyacağız, hakkını yemeyeceğiz. Yiyenler de varsa müsaade etmeyeceğiz ama hâkimlerimizden rica ediyorum. Kararları verirken konunun tam detaylı incelenmesi, esnaf arkadaşlarımızın da hakkının korunması konusunda hassasiyet bekliyoruz” dedi.
SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ GELİŞİYOR (VİDEO)
SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ GELİŞİYOR (VİDEO)
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü laboratuvarları ile Bireysel Sağlık Danışmanlığı Birimi düzenlenen törenle açıldı.
20 PROJE HAZIRLANDI
20 PROJE HAZIRLANDI
Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız 2019 yılı çalışmalarını ve 2020 yılında yapılması planlanan çalışmalardan söz etti. Yıldız, Sivas Valiliği tarafından başlatılan ‘300 Fikir 300 Proje´ kapsamında il müdürlüğü olarak 20 proje hazırladıklarını söyledi.
SABAH NAMAZINDA MAZLUMLARA DUA
SABAH NAMAZINDA MAZLUMLARA DUA
Sivas İl Müftülüğünce düzenlenen Sabah Namazı Buluşması´nda, Müslüman coğrafyasında yaşanan zulmün sona ermesi ve bu olaylarda hayatını kaybedenler için dua edildi.
SORUNLAR MASAYA YATIRILDI
SORUNLAR MASAYA YATIRILDI
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından, ilçe müdürlerinin katılımıyla koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan toplantıda sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.
47 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI (VİDEO)
47 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPALI (VİDEO)
Sivas´ta kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle 47 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
aa
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Seni sigaya çeken bir molla kasım gelir.

Yunus Emre
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
DOLAR
6.0824
EURO
6.5654